Mateusz Borda

Woda - dlaczego tak ważne jest, by ją pić?

Mateusz Borda

Jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu, bez którego nic nie działa. Nie na darmo mówi się, że woda jest eliksirem życia

Regularne picie wody jest niezbędne, aby nasze narządy i układy mogły funkcjonować w prawidłowy sposób. Ponieważ jest składnikiem każdej tkanki i komórki naszego organizmu, zapewnia utrzymanie wszystkich procesów niezbędnych do życia. Oprócz regulacji temperatury ciała, oczyszczania z toksyn i poprawy trawienia, woda chroni narządy, takie jak gałkę oczną, mózg czy rdzeń kręgowy. Poprawia działanie stawów oraz jest głównym składnikiem krwi. Jak mówi dr hab. n. med. prof. nadzw. KA Piotr Buszman, kardiolog z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland, kierownik Katedry Kardiologii Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego, woda jest fundamentem naszego funkcjonowania - Nasze ciało składa się z 60-70% wody. Stanowi podstawę dla wszystkich procesów metabolicznych i biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka. Dlatego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne. Zapewnia ono prawidłowe funkcjonowanie nerek, usuwanie toksyn, utrzymanie objętości krążącej krwi i prawidłowy rzut serca. Dziennie powinniśmy pić nawet 3,5 litra wody, aby nasz organizm działał prawidłowo, zwłaszcza w upalne dni i przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Zawiera ona ważne dla nas elektrolity, takie jak magnez, potas czy wodorowęglany które dbają o gospodarkę jonową i kwasowo-zasadową. Woda mineralna jest także dobra dla osób z niestrawnościami, regulując kwasowość żołądka – mówi dr hab. n. med. prof. nadzw. Piotr Buszman.

Odpowiednie nawodnienie jest kluczem do właściwego działania organizmu. Gdy zaczyna brakować życiodajnej wody, mówimy wtedy o odwodnieniu. Jest ono bardzo niebezpieczne, niezależnie od naszego wieku czy stanu zdrowia. Ponieważ wraz z utratą wody tracimy także cenne elektrolity, zaburzona zostaje praca całego ciała. Organy wewnętrzne przestają funkcjonować prawidłowo, a skutkiem tego może być nawet pobyt na oddziale intensywnej terapii - Odwodnienie następuje, gdy wydalamy zbyt dużo wody, jednocześnie nie przyjmując jej w odpowiednich ilościach. Gdy jesteśmy chorzy, mamy np. biegunkę, wymioty, często nie jesteśmy w stanie spożyć wystarczającej ilości płynów. Jako lekarze, obserwujemy, że odwodnienie występuje także coraz częściej u osób starszych, schorowanych. Nie czują oni łaknienia tak często, jak to potrzebne. Wiąże się to z późniejszymi problemami, takimi jak zaostrzenie cukrzycy i zaburzenia elektrolitowe. Jest to szczególnie widoczne w okresie letnim, w którym często spotykamy się z niebezpiecznym odwodnieniem u osób starszych. Najczęstszym jego objawem jest ból głowy, brak apetytu, suchość w jamie ustnej, rozdrażnienie. To ostatnie wynika z zachowania układu nerwowego, który stara się tym kompensować brak wody – mówił dr hab. n. med. prof. nadzw. Piotr Buszman.

Aby dostarczyć właściwą ilość wody do naszego organizmu, należy wyrobić w sobie nawyk częstego picia wody, najlepiej średnio jedną szklankę na godzinę. Jeśli jesteśmy w pracy, warto cały czas mieć przy swoim stanowisku kubek z wodą i sięgać po niego co kilkanaście minut. Po kilku dniach przyzwyczaimy się do regularnego picia, co zaowocuje lepszym samopoczuciem i kondycją organizmu. Jeśli pracujemy w terenie, jeździmy samochodem lub po prostu idziemy na spacer, zawsze warto mieć ze sobą mały bidon, z którego możemy skorzystać w każdej chwili. Jedną z alternatyw dla „klasycznej” wody są napoje izotoniczne wzbogacone o substancje mineralne, elektrolity i witaminy, przeznaczone dla osób uprawiających zwiększony wysiłek fizyczny. - Najprostszym napojem izotonicznym jest roztwór 0,9% soli fizjologicznej. Taki napój jest przez jelita wchłaniany najlepiej, nawadnia zdecydowanie bardziej niż woda. Popularne izotoniki są dobre, jeśli chcemy szybko nawodnić organizm. Pamiętajmy tylko, że nie należy stosować ich jako zamiennika dla wody. Napoje izotoniczne zawierają dużo cukru, i jeśli nie wykonywaliśmy bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, zwykła woda, najlepiej mineralna, powinna wystarczyć – tłumaczył dr hab. n. med. prof. nadzw. Piotr Buszman. Woda w naturalnej postaci i napoje izotoniczne to niejedyne źródła nawodnienia dla organizmu. Poza herbatą, sokami czy zupami, smacznym i zdrowym źródłem wody dla naszego ciała są warzywa i owoce, które składają się nawet z 95% z wody. Najlepszym jej źródłem są m.in. arbuzy, pomarańcze, truskawki, melony oraz ogórki i pomidory. Pamiętajmy jednak, że oprócz odpowiedniego nawodnienia, równie ważna dla naszego zdrowia jest odpowiednia, zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia.

Mateusz Borda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.