Woda i ścieki w idą górę, ale miasto Zielona Góra dopłaci...

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Woda i ścieki w idą górę, ale miasto Zielona Góra dopłaci...

Leszek Kalinowski

We wtorek, 23 lutego radni zajmą się stawkami za wodę i ścieki. Podwyżka ma być większa niż 5 procent, jednak mieszkańcy tyle nie zapłacą.

- Skąd ta podwyżka? - dziwi się pan Jan. - Czy wodociągi nie mogłyby jej sobie odpuścić? Inny nasz Czytelnik, pan Marian denerwuje się nowymi stawkami. Żeby aż takie!

Prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji Beata Jilek zapewnia, że mieszkańcy nie będą musieli wykładać więcej pieniędzy, niż obiecano w 2008 roku.

Wtedy to miasto zdecydowało się na potężne inwestycje, także w sąsiednich gminach, za unijne pieniądze i własny wkład. Wiadomym było, że w związku z tym wzrośnie wartość majątku wodociągów, a także podatek od nieruchomości. Poza tym cały czas wymieniane są stare sieci, naprawiane awarie.

Inwestycje były konieczne. Ale żeby mieszkańcy nie ponosili zbyt dużych kosztów, radni zdecydowali - podwyżki będą, ale nie większe niż 5 procent.

Nowe stawki za wodę i ścieki, które miałyby obowiązywać od 1 kwietnia 2016 do 31 marca 2017 wzbudzają emocje wśród mieszkańców. Bo nie wiedzą, że różnicę między rzeczywistymi kosztami, które trzeba pokryć podniesieniem stawem a deklarowaną 5-procentową podwyżką, pokryje miasto. Przewiduje się, że w tym czasie z gospodarstw domowych w mieście odprowadzanych będzie 4,3 mln m³ ścieków, w tym w roku 2016 – 3,2 mln m³. ścieków.

W projekcie uchwały, którym radni zajmą się jutro, czytamy o wprowadzeniu wzrostu cen brutto za 1 m³ dostarczonej wody dla wszystkich odbiorców z 4,34 zł/m³ do 4,56 zł/m; za 1 m³ odprowadzonych ścieków dla gospodarstw domowych z 5,72 zł/m do 6,93 zł/m, natomiast u pozostałych odbiorców z 6,77 zł/m³ do 6,93 zł/m.

Woda z roku na rok droższa. Dobrze, że podwyżka nie będzie większa niż 5 procent.
Mariusz Kapała Woda z roku na rok droższa. Dobrze, że podwyżka nie będzie większa niż 5 procent.

W stosunku do roku ubiegłego cena za dostarczanie wody wzrośnie dla wszystkich odbiorców o 5,1 proc. oraz za odprowadzanie ścieków wzrośnie dla gospodarstw domowych o 21,2 proc., a u pozostałych odbiorców o 2,4 proc. za 1 m. Łączna cena brutto 1 m³ wody i ścieków wzrasta dla gospodarstw domowych z 10,06 zł do 11,49 zł, tj. 14,2 proc., dla pozostałych odbiorców z 11,11 zł do 11,49 zł, tj. 3,4 procent.

Ustalono, że miasto będzie musiało dopłacić 0,85 zł m³ ścieków netto (0,92 zł brutto). Oznacza to, że z budżetu na ten cel trzeba będzie (od kwietnia br. do marca 2017) wydać 3,9 mln zł, a w ciągu trzech kwartałów 2016 roku - 2,9 mln zł. Jak mówi prezes Jilek, po zastosowaniu dopłaty z budżetu miasta cena netto za odprowadzanie ścieków dla gospodarstw domowych będzie wynosiła 5,57 zł/m.

Podwyżka dla mieszkańców - zarówno wody, jak i ścieków będzie więc wynosiła 5 procent - podkreśla prezes ZWiK Beata Jilek.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.