Wodę w Toszku można już pić. Badania senapidu będą powtarzane prewencyjnie

Czytaj dalej
Fot. X-News/TVN
MAKI

Wodę w Toszku można już pić. Badania senapidu będą powtarzane prewencyjnie

MAKI

Woda w Toszku już jest zdatna do picia i do wszelkich innych potrzeb - wynika z najnowszego komunikatu sanepidu w Gliwicach.

SKAŻONA WODA W TOSZKU

[Aktualizacja 7.12.2015, GODZ. 16. 24]

Wodę z toszeckich kranów, dostarczaną przez Remondis Aqua Toszek, można już normalnie pić. Nadaje się ona do wszelkich potrzeb - bez ograniczeń. Nie trzeba jej już uprzednio gotować.

Jak podaje w komunikacie gliwicki sanepid, ustąpiły przyczyny poprzednich komunikatów - z piątku i niedzieli.
Woda jednak, pomimo że jest bez zarzutu - może nadal mieć zmienioną barwę i zapach w związku z płukaniem i dezynfekcją sieci.

AKTUALIZACJA 7.12.2015

Wodociągi w Toszku i okolicznych sołectwach nadal są płukane.

BURMISTRZ TOSZKA DOMAGA SIĘ WYJAŚNIEŃ OD SANEPIDU WS. SKAŻONEJ WODY

AKTUALIZACJA 6.12 GODZ. 15:30

Mieszkańcy Toszka na Śląsku i kilku okolicznych miejscowości już mogą po przegotowaniu używać wodę z kranu m.in. do celów spożywczych.

Woda warunkowo nadaje się do spożycia przez ludzi - poinformowała w niedzielnym komunikacie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach.

Mieszkańcy Toszka, Ciochowic, Pisarzowic, Boguczyc i Sarnowa powinni przestrzegać pewnych zaleceń. Jakość wody w sieci na tym terenie „pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym”.

Woda z kranu może być używana do picia, mycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, mycia zębów, kąpieli, przygotowania napojów i potraw, a także mycia naczyń kuchennych oraz sztućców „jedynie po przegotowaniu”. Wodę należy uprzednio „doprowadzić do wrzenia i gotować przez minutę”.

Mieszkańcy Toszka i okolicznych miejscowości zostali odcięci od wody z powodu bakterii. Po analizie próbek wykryto w niej obecność paciorkowców kałowych. To bakteria, która może powodować groźne zakażenia. Do czasu oczyszczenia sieci mieszkańcy nie mogą używać wody z kranu nawet do mycia naczyń.

- Woda nie nadaje się w tym momencie do spożycia. Podjęliśmy działania w celu dezynfekcji sieci poprzez napełnienie jej podchlorynem sodu - informuje Bartosz Straszak, prezes zarządu "Remendis Aqua Toszek".

[Aktualizacja]
Burmistrz Toszka informuje, iż dodatkowych i aktualnych informacji w sprawie wody na terenie Toszka, Ciochowic, Pisarzowic, Boguszyc oraz Sarnowa, można również uzyskać w Urzędzie Miejskim w Toszku pod nr telefonu (32) 237 - 80 - 10 w sobotę 05.12.2015 r. do 21:00 oraz w niedzielę 06.12.2015 r. od godziny 7:00 do godziny 21:00.

ZATRUTA WODA W TOSZKU

[Aktualizacja]
W sprawie zakazu spożywania wody w toszeckim urzędzie zebrał się po południu sztab kryzysowy. Beczkowóz już dowozi i będzie dowoził wodę na wskazanym terenie, gdzie jej nie można pić, aż do momentu oczyszczenia wody i dopuszczenia jej do spożycia przez sanepid. Takie prace w Zakładzie Remondis Aqua Toszek sp. z o.o natychmiast podjęto - woda jest chlorowana, instalacja płukana.

Jak się dowiedzieliśmy - 2 grudnia sanepid pobrał próbkę w Toszku podczas standardowego badania wody (na wynik czeka się 48 godzin). Komunikat z wynikami zakazującymi spożycia pojawił się - tak wynika z naszych informacji - ok. 15 i dotyczył próbki ze środy.

Tymczasem - także dziś (4 grudnia) pracownicy sanepidu też pobierali w Toszku kolejną próbkę - jej wyniki będą znane w niedzielę. Nikt jednak z nich nie przekazał podczas bytności w Toszku informacji o wynikach poprzedniej.

- Doskonale rozumiem emocje mieszkańców. Sam będę prosił sanepid o wyjaśnienie, dlaczego już wówczas nikt nie poinformował gminy o zaistniałej sytuacji i dlaczego nie otrzymałem komunikatu w tej sprawie od sanepidu, skoro takie rygorystyczne są zalecenia - mówi nam burmistrz Grzegorz Kupczyk. - Sprawa jest bardzo ważna i wychodzi na to, że najpierw komunikat ukazał się na stronie, a potem dotarł do Remondis Aqua Toszek - mówi.

Jak podkreśla Kupczyk - to gmina zadecydowała, by pomóc firmie wodociągowej w natychmiastowym poinformowaniu mieszkańców, mając większe możliwości. Sa to plakaty, po wsiach i mieście jeździli strażacy z OSP z megafonami, informującymi o zaistniałej sytuacji. O sytuacji jest także powiadomiony Kościół - księża informować mają o tym i przypominać na mszach roratnich.

- Jestem pewien, że nie ma już mieszkańca w Toszku i czterech sołectwach, który nie wiedziałby o zakazie picia wody - mówi burmistrz i jak dodaje, gmina jest także w kontakcie z rolnikami, wiadomo już gdzie i kto potrzebuje wodę do picia dla zwierząt gospodarskich. - Jestem 5 lat burmistrzem i nigdy w Toszku nie było problemów z wodą - podkreśla burmistrz.

Przypomnijmy: Sanepid w Gliwicach zlecił w trybie pilnym dziś (4 grudnia) poinformowanie, że woda w Toszku i okolicach jest niezdatna tymczasowo do spożycia, w spółka dostarczająca wodę tego nie zrobiła.

Sprawę nagłośnili internauci, podając komunikat, który pojawił się na stronie gliwickiego sanepidu. Ten ostrzega w nim i prosi o zachowanie szczególnej ostrożności.

Woda jest niezdatna do picia, nawet po przegotowaniu. Odkryto w niej paciorkowce kałowe. Nie wolno w niej myć warzyw i owoców, naczyń, nie nadaje się ani dla zwierząt, ani do kąpieli! Do wody został dodany podchloryn sodu, zmieniający zapach i smak wody - w celach dezynfekcyjnych.

Komunikat sanepidu jest skierowany do odbiorców wody przeznaczonej do spożycia i dotyczy mieszkańców: Toszka, Ciochowic, Pisarzowic, Boguszyc i Sarnowa. Sanepid podaje, że woda "tymczasowo nie nadaje się do spożycia".

Jakość wody w zakresie mikrobiologicznym nie spełnia wymagań w sprawie ministerialnych wymogów w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - nawet po przegotowaniu - czytamy w komunikacie.

Zakład Remondis Aqua Toszek Sp. z o.o. został zobowiązany do poinformowania mieszkańców o tym fakcie i jest zobowiązany do zapewnienia alternatywnego źródła wody przeznaczonej do spożycia.

Na portalach społecznościowych zawrzało: w mieście nie ma żadnych komunikatów na ten temat. A z informacji sanepidu wynika, że próbki pobrano już 2 grudnia.

Co więcej - wieść rozchodzi się pocztą pantoflową, z ust do ust, ludzie wykupują w sklepach wodę. Dopiero po akcji w internecie na FB, komunikat pojawił się na stronie urzędowej Toszka.

ZATRUTA WODA W TOSZKU


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

MAKI

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.