Wojewoda pyta, Bernardyni odpowiadają, pomnik Walk Rewolucyjnych sobie stoi

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Andrzej Plęs

Wojewoda pyta, Bernardyni odpowiadają, pomnik Walk Rewolucyjnych sobie stoi

Andrzej Plęs

Wojewoda Podkarpacka pyta zakon OO. Bernardynów w Rzeszowie: jakie macie zamiary wobec Pomnika Walk Rewolucyjnych? Zakonnicy odpowiadają: na decyzję za wcześnie, bo…

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną do końca marca pomniki, które Instytut Pamięci Narodowej zakwalifikował, jako gloryfikujące systemy totalitarne, powinny zniknąć z mapy Polski, także Podkarpacia. Po tym terminie wiele ich jeszcze stało, toteż 21 maja Wojewoda Podkarpacka zapytała samorządy, na których terenie te obiekty się znajdują, o to, jakie mają zamiary wobec takich pomników.

„Zanim zostaną podjęte działania zmierzające do wszczęcia postępowań administracyjnych, zmierzających do wydania decyzji nakazujących ich usuniecie” – zaznaczał urząd wojewódzki.

Identycznej treści pytanie wystosowano do zakony OO. Bernardynów w Rzeszowie, właścicieli Pomnika Czynu Rewolucyjnego i terenu, na którym stoi. Po miesiącu urząd otrzymał odpowiedź zakonników:

Z uwagi na prowadzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków postępowanie, dotyczące ewentualnego wpisu do rejestru zabytków pomnika Walk Rewolucyjnych (…) podjęcie określonych działań związanych z rozbiórką pomnika, wydaje się być przedwczesne.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki odpowiedź przyjął do wiadomości, choć wojewódzki konserwator zabytków nie prowadzi takiego postępowania, o czym urząd wojewódzki musi wiedzieć, bo wojewódzki konserwator jest podwładnym wojewody. I robi wiele, by takiego postępowania nie prowadzić.

Jaki los może spotkać najbardziej znany rzeszowski pomnik? - o tym w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.