Wójt: Latem skończą się problemy ze studniami

Czytaj dalej
Fot. Gmina Dąbie
Łukasz Koleśnik

Wójt: Latem skończą się problemy ze studniami

Łukasz Koleśnik

Tylko trzy wsie podłączone są obecnie do bobrowickiego wodociągu. Kryzys z wodą zniknie, gmina wybije dwie dodatkowe studnie.

Na łamach „GL”opisywaliśmy problem z dostarczeniem wody aż do siedmiu miejscowości. Co było przyczyną?
W zeszłym roku doszło do tego, że gwałtownie obniżył się poziom wód gruntowych. W efekcie ze studni, które były przyłączone do hydroforni w Brzeźnicy, zniknęła woda. Jak tłumaczyli pracownicy urzędu, spod „tzw.” kręgów, z których zbudowana jest studnia, wysypuje się piasek. Sprawiało to, że pobór wody był znacznie utrudniony.

Doszło do tego, że wójt Krystyna Bryszewska musiała zwrócić się o pomoc do sąsiedniej gminy. Na skorzystanie ze swoich zasobów zgodziły się Bobrowice. Przez pewien okres woda z tej gminy docierała aż do siedmiu wiosek w regionie Dąbia. Urząd szybko chciał rozwiązać problem. Dlatego też zdecydowano się na uruchomienie zapasowej stacji uzdatniania wody w Dąbiu. Dzięki temu już tylko trzy wioski:Dąbki, Stary oraz Nowy Zagór są zaopatrywane przez Bobrowice.
- Szykujemy się do przeprowadzenia drugiego etapu, czyli zainstalowania dodatkowego zbiornika na wodę przy stacji w Dąbiu. Zostaną również wybite dwie dodatkowe studnie - informuje wójt.

Hydrofornia w Dąbiu już działa. Wkrótce stanie tam dodatkowy zbiornik na wodę, a całość zostanie przyłączona do Brzeźnicy.
Gmina Dąbie Hydrofornia w Dąbiu już działa. Wkrótce stanie tam dodatkowy zbiornik na wodę, a całość zostanie przyłączona do Brzeźnicy.

Mieszkańcy, którzy są podłączeni do zapasowej hydroforni narzekają na stan dostarczanej wody. - Ten znacznie się pogorszył - podkreślają. Wójt Bryszewska zapewnia jednak, że to również się zmieni. - Instalacja w Dąbiu zostanie podłączona bajpasem do stacji w Brzeźnicy, gdzie woda będzie dodatkowo oczyszczana - zapewnia.
Niektórzy obawiają się, że przez problemy z wodą gmina w tym roku nie zrobi żadnych inwestycji. - Nie ma takich obaw. Wszystko, co zostało zaplanowane, w budżecie pozostaje. Jeśli chodzi o wodę, to modernizacja wyniesie nas około 400 tys. złotych. Jeśli nie będzie na to zewnętrznych pieniędzy, to zaciągniemy kredyt tylko na to zadanie - wyjaśnia Bryszewska.
Kiedy Dąbie odetnie się od Bobrowic? Woda normalnie powinna być dostarczana najpóźniej w sierpniu.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.