WOŚP 2018 w Bydgoszczy. Tak mieszkańcy zagrali razem z największą orkiestrą świata [26. Finał WOŚP]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Paweł Kaniak

WOŚP 2018 w Bydgoszczy. Tak mieszkańcy zagrali razem z największą orkiestrą świata [26. Finał WOŚP]

Paweł Kaniak

Wczoraj odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którym aktywnie uczestniczyła również Bydgoszcz.

Tegoroczna akcja fundacji Jerzego Owsiaka prowadzona jest na rzecz oddziałów podstawowych, czyli na pomoc noworodkom i wcześniakom. Pieniądze przeznaczone zostaną na wyposażenie stanowisk resuscytacji noworodków, inkubatory, sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, aparaty USG czy pulsoksymetry.

Leżanki dla rodziców

WOŚP od niedawna angażuje się też w rozwiązanie problemu przebywających na oddziałach szpitalnych rodziców i opiekunów, którzy czuwają przy chorych dzieciach. Fundacja chce kontynuować zakup leżanek dla dorosłych z przeznaczeniem na oddziały pediatryczne. Dotychczas kupiono ich 438.

- Rodzice nie mają na czym się położyć, niektóre szpitale wypożyczają sprzęt, inne nie. Przekazane w darze przez WOŚP leżanki muszą być udostępnianie na warunkach bezpłatnego użytkowania przez rodziców - takie słowa skierował Jerzy Owsiak w liście do dyrektorów szpitali dziecięcych w grudniu 2017 roku.

650 bydgoskich bohaterów

W tym roku w zbiórkę w całej Polsce i na świecie zaangażowało się 1700 sztabów, a na ulice wyszło 120 tysięcy wolontariuszy. W Bydgoszczy z puszkami kwestowało 650 osób. Liczyli na pobicie ubiegłorocznego wyniku, który w naszym mieście wyniósł prawie 500 tysięcy złotych.

Wszędzie czerwone serduszka

O godz. 12 na Starym Rynku rozpoczął się koncert, na scenie prezentowali się tancerze, zagrali easy.lovers, Hemp Gru, Mislead, BydziaComBand i Monika Lewczuk. Występom artystów towarzyszyła moc atrakcji. WOŚP wsparli m.in. Moto Dawcy Uśmiechu. - Wrażenia są fajne, cieszymy się, że możemy pomagać dzieciakom, i że z roku na rok angażuje się w to więcej ludzi. Chodzimy z puszkami, a każdy może usiąść na motocyklach i quadach, zrobić sobie zdjęcie na maszynie albo z naszymi maskotkami - mówił „Expressowi” Marcin z grupy Moto Dawców Uśmiechu.

W Miejskim Centrum Kultury na dzieci czekał plac Lego, kącik plastyczny oraz Szpital Pluszowego Misia. Oprócz tego, chętni mogli zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Były też stanowiska do zbadania poziomu cukru we krwi i ciśnienia. W Finał WOŚP zaangażowali się studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, którzy razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa zorganizowali honorowe oddawanie krwi. W Hali Pomp Muzeum Wodociągów atrakcje związane z tegorocznym Finałem WOŚP trwały przez dwa dni. W sobotę i niedzielę były tam koncerty w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha.

W CH Focus Park odbyła się akcja charytatywna „Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Impreza polegała na wiosłowaniu na ergometrach wioślarskich i kajakowych. Z kolei stowarzyszenie Run Bydgoszcz zaprosiło na nocne bieganie z WOŚP.

Paweł Kaniak

Moją przygodę z dziennikarstwem zacząłem na stażu w „Trybunie Śląskiej" w Katowicach, później pisałem dla miesięcznika „Gospodarka Śląska”. Od 2010 roku pracuję w Bydgoszczy – po krótkiej przygodzie z magazynem sportowym „Sport Plus” rozpocząłem pracę w redakcji „Expressu Bydgoskiego”. Początkowo w dziale dodatków lokalnych, później w redakcji online, a obecnie jestem dziennikarzem działu miejskiego w Bydgoszczy. Piszę o codziennym życiu miasta, podejmuję interwencje związane z problemami mieszkańców zajmuję się m.in. tematami społecznymi, politycznymi, edukacyjnymi, miejskimi inwestycjami, obserwując wydarzenia w kraju opisuję je lokalnie – po bydgosku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.