WOŚP 2021 zagra w Internecie. Ale na ulicach nie zabraknie wolontariuszy [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
JM, Małgorzata Pieczyńska, IWO, Daniel Dreyer

WOŚP 2021 zagra w Internecie. Ale na ulicach nie zabraknie wolontariuszy [zdjęcia]

JM, Małgorzata Pieczyńska, IWO, Daniel Dreyer

29. finał WOŚP zaplanowano na niedzielę 31 stycznia pod hasłem się pod hasłem „Finał z głową”. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na zakup nowoczesnych urządzeń medycznych dla oddziałów laryngologicznych i diagnostyki głowy.

Ze względu na epidemię, tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie miał zupełnie inny charakter. Wolontariusze planują co prawda tradycyjną zbiórkę na ulicach, ale z puszkami wyjdzie mniej osób niż w ubiegłych latach. We Włocławku zwykle działało ok. 500 wolontariuszy, teraz zgłosiło się 400. Mniej osób zarejestrowało się też w głównym sztabie w Toruniu. Zwykle było ich ok. 350, teraz będzie 200.

WOŚP w Toruniu: mapa wolontariuszy i Paraliż Band na wirtualnej scenie

- Nie wszyscy są przyzwyczajeni do rejestracji online i mogli nie zdążyć. Ale biorąc pod uwagę obecną sytuację, myślę że 200 to i tak dużo. Chcemy stworzyć mapę wolontariuszy, na której można będzie sprawdzić, gdzie w pobliżu znajdą kogoś z puszką WOŚP

- mówi Malwina Ziembikiewicz, szefowa sztabu głównego WOŚP w Toruniu.

Sztaby stawiają również na eSkarbonki (mogą je zakładać też zarejestrowani wolontariusze). Internetowa puszka działa już we Włocławku i Grudziądzu, wkrótce pojawi się w Toruniu.

W całym regionie zrezygnowano z części plenerowych imprez, żeby unikać gromadzenia się mieszkańców. Zamiast tego sztaby planują atrakcje online. W Toruniu cały finał przenosi się w świat Internetu. Będzie trwał od godz. 10 do 20. - To nie jest tak, że sytuacja, którą mamy całkiem nas ogranicza. Zmieni się sposób, ale mamy możliwość kreatywnego działania w internecie - zaznacza Malwina Ziembikiewicz.

W Toruniu planowane są m.in. koncerty (na razie znamy jednego wykonawcę - Paraliż Band), wielka ściskawa i światełko do nieba. Oczywiście wszystko w nowej - internetowej - odsłonie. Szczegóły nie są jeszcze znane, niebawem pojawią się na Facebooku sztabu. Nie zabraknie także aukcji na Allegro i licytacji na żywo. Wśród rzeczy na licytacji pojawią się m.in.: dwie koszulki z autografem Kamila Stocha, trening z toruńską drużyną hokejową czy obrazy Kariny Obary.

WOŚP w Bydgoszczy - tym razem bez „światełka do nieba”

Co roku sercem orkiestrowego grania w Bydgoszczy był Stary Rynek. Teraz będzie inaczej. - Nie planujemy koncertu na Starym Rynku. Przenosimy go do internetu. Odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury i transmitowany będzie na żywo na wosp.bydgoszcz.com. Trwają rozmowy z wokalistami. Nie wiemy jeszcze, kto ostatecznie wystąpi, bo część osób jest spoza Bydgoszczy, a nocować w hotelach z uwagi na obostrzenia nie można. Wiele wskazuje też, że zabraknie „Światełka do nieba”, bo nie chcemy tworzyć sytuacji, że ludzie się gromadzą. No chyba, że po 17 stycznia coś zmieni się w obostrzeniach. Z tego samego powodu musieliśmy zrezygnować z „Wiosłowania dla WOŚP” w CH Rondo

- zaznacza Michał Moczadło, szef Regionalnego Sztabu WOŚP w Bydgoszczy.

A że to “Finał z głową” dużą niespodziankę z okazji WOŚP szykuje Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

- W pandemii odkrywamy siebie na nowo. Prezydent odnalazł w sobie ukryty talent fryzjerski - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - W Wielkanoc wziął sprawy w swoje ręce i ostrzygł syna. Filmik na Facebooku (z epizodyczną rolą psa Piegusa) uzyskał ponad 1 mln wyświetleń. Mimo pochwał od syna, niemałego rozgłosu i wielu pytań od potencjalnych klientów, prezydent Bydgoszczy od tamtej pory nie chwycił za maszynkę. Wyjątek zrobi dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której od lat jest wolontariuszem. Przedmiotem licytacji będzie usługa fryzjerska w wykonaniu Rafała Bruskiego. Ale spokojnie, nad całością będzie czuwał prawdziwy fryzjerski mistrz, Jan Stoppel. Strzyżenie odbędzie się w salonie fryzjerskim Jana Stoppla w Hotelu City przy ul. 3 Maja w Bydgoszczy.

Zbiórka na ulicach będzie odbywała się z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego

- Wyposażymy wolontariuszy w maseczki i płyny do dezynfekcji - mówi Moczadło. - Nie będzie nalepiania serduszek na kurtki. Wolontariusze będą musieli je wyciąć i dopiero wręczać. Ponadto ulicami Bydgoszczy przejedzie retrokarawana zabytkowych aut. Wyruszy sprzed MKC-u.

W Grudziądzu już pojawiły się skarbonki WOŚP, do których można wrzucać datki

Skarbonki stanęły m.in. w sklepach, salonach kosmetycznych i fryzjerskich (łącznie miejsc ma być ponad 40). Tak jak w minionych latach siedzibą sztabu będzie hala sportowa SP nr 21 na os. Lotnisko. To tutaj z pełnymi skarbonkami wracać będą wolontariusze prowadzący kwestę. W hali nie będzie imprezy. Działać będzie kawiarenka na wynos i sklepik z gadżetami. Przed halą planowane jest wystawa aut ciężarowych, a na zakończenie wieczoru „Światełko do nieba” polegające na wypuszczeniu 300 balonów z helem.

WOŚP w Golubiu-Dobrzyniu i Kowalewie Pomorskim

Finały WOŚP cieszyły się w Golubiu-Dobrzyniu sporym zainteresowaniem, to była jedna z większych imprez w mieście. Tradycyjnie sztabem w Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu kieruje Sylwia Dombrowska.

- Mamy grupę zaangażowanych 35 wolontariuszy. W dniu finału będą kwestować w naszym mieście. Planujemy także licytacje online. Pracujemy jeszcze nad formą finału. Żałujemy, że nie może ona wyglądać jak w poprzednich latach, z programem artystycznym na żywo, z zaangażowaniem wielu instytucji, w tym Zespołu Szkół Miejskich i Ośrodka Sportu i Rekreacji

– mówi liderka sztabu.

Szefem sztabu w Kowalewie Pomorskim kieruje Daniel Brożek - prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Toruniu.

- Jest grupa 12 wolontariuszy, która będzie kwestować od g. 8 do 18. W obliczu pandemii i obostrzeń pojawiło się wiele wątpliwości i ograniczeń jak zorganizować finał WOŚP. Koncertu nie możemy przygotować. Nie będzie światełka do nieba, żeby nie gromadzili się ludzie. Myślimy o puszczeniu muzyki przez głośniki. Jeżeli będzie śnieg to rozważamy organizację lepienia śnieżnych figur przez najmłodszych. Otrzymaliśmy gadżety na licytacje. Będą się odbywały online do 1 lutego do godz. 12

. - mówi dyrektor M-GOK Barbara Niewidział.

Żniński sztab przygotowuje serduszkową trasę biegową w parku nad Jeziorem Czaplem

- To nasza zachęta do uczestnictwa w ogólnopolskim przedsięwzięciu pod nazwą 15. Bieg „Policz się z cukrzycą”. Poprosiliśmy mieszkańców, aby wcześniej przynieśli do nas wykonane samodzielnie - z papieru, kartonu bądź innych materiałów - serca. Mile widziane jest umieszczenie na nich swoich imion czy wizerunku. Zawiesimy je na trasie. Oczywiście biegać można gdziekolwiek, rejestrując się wcześniej na platformie Slot Market. My jedynie sugerujemy jeden z pałuckich szlaków

- informuje Agnieszka Marek, koordynator ze sztabu w Żnińskim Domu Kultury.

JM, Małgorzata Pieczyńska, IWO, Daniel Dreyer

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.