WOŚP pomaga w walce z koronawirusem. Czy sprzęt trafi do szpitali w Bydgoszczy?

Czytaj dalej
Fot. Krystian Dobuszyński / Archiwum Polskapress
Paweł Kaniak

WOŚP pomaga w walce z koronawirusem. Czy sprzęt trafi do szpitali w Bydgoszczy?

Paweł Kaniak

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaangażowała się w walkę z epidemią koronawirusa.

W ramach akcji „Pomagamy” blisko 1400 osób w całym kraju (głównie wolontariuszy Pokojowego Patrolu i członków sztabów 28. Finału WOŚP) pomaga osobom, które z powodu zagrożenia koronawirusem zostają w domach. Wolontariusze robią zakupy, pomogą załatwić pilne sprawy, wyjdą na spacer z psem. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: [email protected] lub za pomocą formularza na http://pomagamy.wosp.org.pl. W Bydgoszczy działa 11 wolontariuszy, którzy zrealizowali 7 próśb o pomoc (stan na 27 marca).

- Zachowujemy środki ostrożności w trosce o bezpieczeństwo wolontariuszy oraz osób, którym pomagają. Wolontariusze noszą rękawiczki, starają się też ograniczyć bezpośredni kontakt i zakupy mogą zostawić na przykład przy drzwiach mieszkania - mówi Marcin Garczyński, koordynator wolontariatu Pokojowy Patrol Fundacji WOŚP.

Wolontariuszy nie dotyczą ograniczenia w poruszaniu się. W ramach pomocy potrzebującym mogą swobodnie się przemieszczać. Wolontariusze WOŚP są widoczni - noszą czerwone koszulki z napisem Pokojowy Patrol, do czego zachęca ich Fundacja.

- Do wszystkich naszych członków wysyłamy oficjalne maile z Fundacji i taki dokument mogą pokazać w przypadku kontroli. Policja może też zwrócić się do nas o potwierdzenie tożsamości wolontariusza. Nie wydajemy identyfikatorów ani zaświadczeń, bo pracujemy zdalnie, więc technicznie jest to niemożliwe - mówi Marcin Garczyński.

Przeczytaj też: Strażacy ochotnicy z Fordonu transportują chorych z koronawirusem

WOŚP doposaża też placówki medyczne prowadzące walkę z koronawirusem. Zakupy (kardiomonitory, łóżka do intensywnej terapii, ochronne kombinezony, gogle, rękawiczki, maski, worki na odpady medyczne) finansowane są częściowo ze środków zebranych w 2019 r. w ramach 1% podatku, częściowo - ze zbiórki 28. Finału WOŚP, a także dzięki zaangażowaniu partnerów biznesowych WOŚP.

Czy sprzęt trafi do Bydgoszczy? - Sprzęt dystrybuowany będzie w kwietniu, konsultujemy jeszcze szczegóły z Ministerstwem Zdrowia. Wsparcie otrzymają wszystkie jednoimienne szpitale zakaźne, ale nie tylko. Wytypowanych mamy ok. 50 placówek w całej Polsce - informuje Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP.

Paweł Kaniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.