Wprowadzenie norm jakości węgla. Opolskie samorządy czekają na to prawo

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Edyta Hanszke

Wprowadzenie norm jakości węgla. Opolskie samorządy czekają na to prawo

Edyta Hanszke

Pod apelem Greenpeace do ministra energii o wprowadzenie norm jakości węgla podpisała się prezydent Kędzierzyna-Koźla.

– Przez brak norm jakości węgla można w Polsce legalnie sprzedawać paliwo zasiarczone, zawilgocone, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe, które nadają się wyłącznie do utylizacji - mówi Marek Józefiak z Greenpeace, międzynarodowej organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

- Po wielkim smogu w styczniu ubiegłego roku rząd zapowiedział m.in. usunięcie z rynku paliwa najgorszej jakości do końca marca 2017 r. Do dziś odpowiedzialny za to minister energii nie spełnił obietnicy i norm jakości węgla nie wprowadził, stąd wspólny apel Greenpeace i samorządowców o niezwłoczne wykonanie tego pierwszego kroku w walce ze smogiem – dodaje Marek Józefiak.

Pod zainicjowanym przez tę organizację apelem skierowanym do Ministerstwa Energii podpisało się 24 samorządowców z terenów najbardziej dotkniętych problemem smogu (wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej). Są wśród nich marszałkowie województw małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego, a także prezydenci i burmistrzowie, wśród nich z Opolszczyzny prezydent Kędzierzyna -Koźla Sabina Nowosielska.

Jeśli państwo nie zakaże sprzedaży złej jakości paliwa, to samorządy niewiele zdziałają

Wpływ smogu na zdrowie Polaków badał prof. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, który przeanalizował dane Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące przyjęć pacjentów w warszawskich szpitalach i przychodniach z powodu astmy oskrzelowej, kaszlu i zaburzeń oddychania w styczniu 2017 roku, kiedy w stolicy odnotowano znacznie podwyższony poziom pyłów zawieszonych, ze styczniem 2016 r., kiedy zanieczyszczenie powietrza miało niższy, bardziej zbliżony do innych lat poziom.

Okazało się, że w styczniu 2017 r. do lekarzy trafiło istotnie więcej pacjentów z problemami układu oddechowego: 17 proc. więcej z astmą oskrzelową, 35 proc. - z zaburzeniami oddychania, 61 proc. więcej - skarżących się na kaszel.

Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 miast Unii Europejskiej z najbrudniejszym powietrzem leży w Polsce. Część województw, wśród nich opolskie, podjęło uchwały antysmogowe, gminy prowadzą akcje informacyjne dla mieszkańców, dopłacają do wymiany kotłów, inwestują w dodatkowe systemy monitoringu.

Ale w ocenie Greenpeace nawet uchwały antysmogowe zakazujące spalania najgorszej jakości węgla mogą okazać się nieskuteczne, jeśli takie paliwo będzie wciąż dostępne w sprzedaży. Potwierdza to marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.
Ministerstwo Energii zapowiedziało, że normy mają być gotowe do końca marca.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.