Czesław Wachnik

Wreszcie jest! Pociąg, o którym marzyliśmy. Zielona Góra ma połączenie z Berlinem

- To wspaniała wiadomość - przyznała mówi Marta Guzek, gdy dowiedziała się o połączeniu do Berlina. Fot. M.Kapała - To wspaniała wiadomość - przyznała mówi Marta Guzek, gdy dowiedziała się o połączeniu do Berlina.
Czesław Wachnik

Po wielu latach zabiegów od piątku będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Berlina. Codziennie, z wyłączeniem czwartków.

Z Edwardem Równym rozmawiamy na dworcu PKP. Zwraca on uwagę, że kolej po wielu latach zapaści, kiedy to traciła pasażerów, powoli odbudowuje swoją pozycję. - Zwiększyła się liczba połączeń, jeździmy w dużo lepszych warunkach, wagony są czyste - mówi. Nasz rozmówca od nas dowiedział się o nowym połączeniu do Berlina: - To doskonały pomysł. Zapewne wybiorę się na wycieczkę.

Bezpośrednie połączenie z Zielonej Góry do Berlina rusza w piątek, 1 kwietnia.

Po polskiej stronie pociąg będzie się zatrzymywał na wszystkich stacjach, natomiast od Frankfurtu pojedzie bezpośrednio do stolicy Niemiec. Bilet można będzie kupić na dworcu PKP w Zielonej Górze oraz w pociągu. Cena w obie strony to 28,6 euro. Zapłacimy złotówkami, po aktualnym kursie. Jeżeli będziemy chcieli pojechać tylko do Berlina, to cena wyniesie 14,4 euro. Przewiduje się też stawki ulgowe. Bilet na jazdę pociągiem będzie upoważniał do korzystania na przykład z metra, autobusów.

Bezpośredni pociąg z Zielonej Góry do Berlina Lichtenbergu będzie kursował codziennie oprócz czwartków.

Wyjazd o godz. 6.52. Jednak godziny przyjazdu będą różne, od 9.19 do 9.54. Różnice są spowodowane tym, że za Odrą remontuje się tory. Dlatego w czwartki pociąg dojedzie tylko do Frankfurtu, o godz. 8.17. Tam trzeba się przesiąść do pojazdu odjeżdżającego do stolicy Niemiec.

Powrót? Kolejarze zdecydowali, że przyjazd do Zielonej Góry nastąpi o godz. 13.26. A ponieważ są wspomniane remonty, skład będzie wyjeżdżał z Berlina od godz. 10.11 do 10.41. W czwartki jadący tym pociągiem dotrą tylko do Frankfurtu, ale stamtąd do Zielonej Góry odjedziemy już o o godz. 11.58. Góry.

- To wspaniała wiadomość - przyznała mówi Marta Guzek, gdy dowiedziała się o połączeniu do Berlina.
M.Kapała - To wspaniała wiadomość - przyznała mówi Marta Guzek, gdy dowiedziała się o połączeniu do Berlina.

Turyści z Berlina, którzy przyjadą do Zielonej Góry pociągiem, będą mieli prawo do korzystania w ramach biletu z autobusów MZK. I to przez trzy dni.

Na nasze pytanie, że podróżni woleliby późniejsze wyjazdy, członek zarządu województwa Alicja Makarska odpowiedziała, że w późniejszych godzinach odjeżdża z Berlina w kierunku Frankfurtu kilka pociągów, a tam można się przesiąść do Zielonej Góry. Dobrym rozwiązaniem jest wyjazd z Berlina HBF o godz. 16.51 do Frankfurtu, by tutaj przesiąść się na pociąg do Zielonej Góry, który odjeżdża o godz. 18.20.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.