Wszyscy zgodnie o Via Carpatii: Będą na nią środki z budżetu i z UE

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Andrzej Matys

Wszyscy zgodnie o Via Carpatii: Będą na nią środki z budżetu i z UE

Andrzej Matys

Po pierwsze: Via Carpatia na pewno będzie. Po drugie: będą pieniądze na jej realizację, bo jest to trasa ważna dla wszystkich. Takie są wnioski z posiedzenia Komitetu Wykonawczego Komisji Morza Bałtyckiego Konferencji Peryferyjnych Regionów Nadmorskich, która odbyła się wczoraj w Białymstoku.

- Wiele razy mówiliśmy, jak ważna dla nas jest ta droga, która - obok trasy S8 i Via Baltiki - tworzy kręgosłup transportowy Podlasia. Dziś, po latach lobbowania mamy możliwość jej budowy i finansowania. Została ona wpisana do Instrumentu „Łącząc Europę” (Con-necting Europe Facility II - CEF), co oznacza fundusze z następnej perspektywy unijnej 2021-2027 - powiedział marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Jak dodał, w przypadku Podlaskiego jest to odcinek od mostu na Bugu, czyli przez Siemiatycze i Bielsk Podlaski w kierunku Białegostoku i dalej przez Grajewo, Ełk, Suwałki do granicy z Litwą.

- Rząd stawia na rozwój infrastruktury transportowej, która ułatwia nam kontakty międzynarodowe na osi północ - południe. Będą z niej korzystały zarówno kraje bez dostępu do morza: Austria, Czechy, Białoruś, jak i Skandynawia, która niemal wyłącznie przez nasze tereny może mieć połączenie z regionem Morza Śródziemnego - wyjaśniał Jerzy Kleniewski, przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury. Zapewnił, że rząd polski „zabezpieczył pełne środki na realizację inwestycji Via Carpatia”.

Jari Nahkanen z Finlandii, szef Komisji Morza Bałtyckiego, dodał, że Via Carpatia jest priorytetem, bo poprawia dostępność i połączenia. A jako najkrótsza droga z południa na północ pozwoli znacznie obniżyć koszty transportu.

Andrzej Matys

Dziennikarz od ponad trzydziestu lat (niewiarygodne, a jednak). Prowadzę Strefę Biznesu, która dotyczy tematyki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego biznesu i przedsiębiorstw. Nie unikam też publicystyki na tematy społeczno-gospodarcze. Zawsze pamiętam, że głupota to wielki dar boży, więc nie należy go nadużywać.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.