Wybory do Sejmu 2019: Gdzie mogą głosować studenci. Jak dopisać się do spisu wyborców i głosować w czasie wyjazdu

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Wiśniewski
Bogna Kisiel

Wybory do Sejmu 2019: Gdzie mogą głosować studenci. Jak dopisać się do spisu wyborców i głosować w czasie wyjazdu

Bogna Kisiel

Wybory do parlamentu już 13 października. Poznański magistrat wprowadza rozwiązania, które ułatwią wyborcom udział w głosowaniu. – W sobotę, 5 października, zostanie uruchomiony dodatkowy dyżur obsługi wyborców przy ulicy Libelta. Urzędnicy będą przyjmowali klientów od godziny 9 do 13 – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.

Osoby niezameldowane w Poznaniu, które chcą tu głosować, mogą dopisać się do spisu wyborców. Można to zrobić osobiście w siedzibach urzędu, elektronicznie i pocztą tradycyjną do 8 października.

Czytaj też: Wybory 2019: Jak głosować przez pełnomocnika w wyborach do Sejmu? Zobacz, co musi zrobić osoba niepełnosprawna, by zagłosować w wyborach

7 października siedziby urzędu przy Libelta 16/20, Gronowej 22a, 28 Czerwca 1956 r. nr 404 będą obsługiwały wyborców w godz. 7.30-17, a 8 października punkty na Winogradach i Dębcu będą czynne w godz. 7.30-15.30.

Wizytę w urzędzie można umówić przez internet (www.um.poznan.pl/mim/rezerwacje) lub telefonicznie (61 646 33 44). Do spisu wyborców można dopisać się także online (potrzebny jest profil zaufany na platformie ePUAP).

Sprawdź: Wybory 2019: Jak zagłosować korespondencyjnie? Jak niepełnosprawny może głosować bez wychodzenia z domu?

Osoby, które w dniu wyborów wyjadą poza Poznań, mogą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, muszą jednak do 11 października złożyć wniosek na piśmie. Wszystkie wnioski są dostępne na stronach poznańskiego BIP.

Studenci także mogą dopisać się do spisu wyborców czy pobrać w swojej gminie zaświadczenie o prawie do głosowania. Część poznańskich studentów może skorzystać z jeszcze jednej możliwości – głosowania w odrębnym obwodzie.

Zobacz również: Wybory parlamentarne 2019: Jak głosować za granicą? Zobacz, co musisz zrobić, by oddać głos w wyborach parlamentarnych poza granicami kraju

- Aby móc zagłosować w obwodzie odrębnym, studenci w swoich akademikach muszą zadeklarować, że 13 października będą przebywać w domu studenckim

- tłumaczy Stanisław Tamm, sekretarz miasta. - Wówczas zostaną umieszczeni w spisach wyborców i nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań.

Studenci UAM, mieszkający w Jowicie, Hance, Zbyszku, Jagience, Babilonie i w Domu Akademickim przy Nieszawskiej 3, mogą oddać głos w lokalu wyborczym, który będzie funkcjonował w DS Zbyszko. Studenci Uniwersytetu Medycznego mieszkający w akademikach Eskulap, Karolek, Aspirynka, Medyk, Wawrzynek, Hipokrates będą mieli lokal wyborczy w Eskulapie.

Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.