Tomasz Kapica

Wybory samorządowe 2018. PiS był na dobrej drodze do przejęcia władzy w większości województw [ANALIZA]

Prezes i znani działacze PiS zapowiedzieli szereg wizyt w terenie, by przed wyborami samorządowymi odrobić straty. Fot. Wojciech Wojtkielewicz Prezes i znani działacze PiS zapowiedzieli szereg wizyt w terenie, by przed wyborami samorządowymi odrobić straty.
Tomasz Kapica

Obóz Zjednoczonej Prawicy w szczycie poparcia w wyborczych sondażach mógł liczyć na przejęcie nawet 10 z 16 sejmików wojewódzkich. Dziś wyborcza matematyka pozwala mu liczyć co najwyżej na pięć.

Taką tezę stawia Marcin Palade, socjolog zajmujący się analizami preferencji wyborczych. Na portalu społecznościowym Twitter opublikował dwie mapy pokazujące poparcie dla Zjednoczonej Prawicy w województwach. Wynika z niej, że kiedy PiS i koalicjanci mieli rekordowe poparcie (niektóre sondaże dawały ponad 50 proc.), mogli liczyć na większość w dziesięciu sejmikach wojewódzkich. Teraz, kiedy poparcie spadło (najgorszy z sondaży daje PiS-owi 28 proc. poparcia) realne jest przejęcie władzy w zaledwie pięciu z szesnastu samorządach wojewódzkich. Wśród nich nie ma Opolszczyzny.

 • W których województwach PiS z koalicjantami mógłby przejąć władzę w styczniu, kiedy notowania PiS były najwyższe?
 • Jak sytuacja wygląda obecnie?

 

 

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.