Wycieku PESEL nie było? Sprawdzą komorników

Czytaj dalej
Fot. Piotr Jasiczek
Eliza Stępień

Wycieku PESEL nie było? Sprawdzą komorników

Eliza Stępień

- Nie możemy mówić o żadnej kradzieży danych. Polacy mogą się czuć bezpieczni - uspokaja Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji doniesieniom o rzekomym wycieku zaprzecza, ale to Polaków nie uspokaja. - Absolutnie nie mówimy na chwilę obecną o żadnym wycieku danych, nie mówimy o kradzieży danych - powiedział dla Agencji Informacyjnej Polska Press Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak wyjaśnił rzecznik, specjaliści resortu cyfryzacji „wykryli pewne niepokojące rzeczy”: pierwszą było pobieranie przez komorników ponad miliona wniosków o udostępnienie im danych PESEL, drugą - nocne pory składania takich wniosków. Przypomniał, że zaciąganie takich informacji przez kancelarie komornicze „jest obostrzone różnymi przepisami”, a dostęp mają one tylko do tych danych, które są niezbędne do wyegzekwowania zaległych długów.

Szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska w rozmowie z TVN24 BiS uspokajała Polaków, że włamanie hakerskie do baz danych osobowych nie miało miejsca. Aby jednak zmniejszyć ryzyko wyłudzenia pożyczki na swój rachunek, zasugerowała, by ludzie zakładali specjalne konta w Biurze Informacji Kredytowej, które zawiadamiają o tym, że wpłynął wniosek o kredyt.

Zdaniem Platformy Obywatelskiej takie działanie tylko „wygeneruje zwiększone i niepotrzebne wydatki obywateli”. Jak dodał Karol Manys, nie ma informacji wskazujących, że jakiekolwiek dane z bazy PESEL dostały się w niepowołane ręce. Ale co jeśli oszust zaciągnie dług na nasze konto?

- Gdy już padniemy ofiarą oszustów, to niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do prokuratury z wnioskiem o przyznanie statusu pokrzywdzonego - komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert z Pozyczkaportal.pl.

W piątek Prokuratura Okręgowa w Warszawie podała, że pracownicy pięciu kancelarii komorniczych pobierali nawet do kilkuset tysięcy danych osobowych Polaków z bazy PESEL. Z uwagi na wagę i związane z tym potencjalne zagrożenie sprawę powierzono Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Autor: Eliza Stępień

Eliza Stępień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.