Wyjaśniamy emerytalne wątpliwości [relacja z dyżuru]

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Gadomski
Jolanta Zielazna

Wyjaśniamy emerytalne wątpliwości [relacja z dyżuru]

Jolanta Zielazna

Czy można jednocześnie pobierać emeryturę z ZUS i z KRUS? Dlaczego emeryci mundurowi, którzy pracują i odprowadzają składki do ZUS nie mają z tego żadnego dodatku do swojej emerytury? Czy praca w gospodarstwie rolnym uwzględniana jest przez ZUS przy wyliczaniu emerytury? - to niektóre pytania zadawane podczas dyżuru w sprawie rent i emerytur. Odpowiadała na nie Paulina Farbicka-Żywica z oddziału ZUS w Bydgoszczy.

Dlaczego niektórzy dostają emeryturę z ZUS i z KRUS, a inni nie? Jakie dokumenty trzeba złożyć ubiegając się o rentę? Czy osoba, która chce przejść z renty na emeryturę, musi składać wniosek? - to tylko niektóre z pytań zadanych podczas redakcyjnego dyżuru. Odpowiadała na nie Paulina Farbicka-Żywica z oddziału ZUS w Bydgoszczy. Oto relacja.

Wyjaśniamy emerytalne wątpliwości [relacja z dyżuru]
archiwum GP Paulina Farbicka-Żywica z oddziału ZUS w Bydgoszczy odpowiadała na pytania Czytelników.

Urodziłam się w 1946 roku, mam wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy. Teraz mam 72 lata i ciągle mam wypłacaną tą wcześniejszą. Czy mogę przejść na emeryturę, która wynika z mojego wieku?
Ze względu na rok urodzenia obejmują panią stare przepisy. Może pani przeliczyć emeryturę pod warunkiem, że po przyznaniu wcześniejszej pracowała pani co najmniej 30 miesięcy. Wówczas po przeliczeniu zmieni się tylko część socjalna czyli 24 proc. kwoty bazowej i świadczenie może wzrosnąć. Jeśli pani na emeryturze nie pracowała, to może złożyć wniosek, ale wysokość świadczenia się nie zmieni.

Czy będąc na [b]rencie rolniczej można pobierać emeryturę z ZUS, wypracowaną przez 7 lat? Urodziłam się w 1958 roku, pobieram rentę z KRUS, bo tam opłacałam składki ponad 13 lat. Ale mam też 7 lat i 7 miesięcy opłacania składek w ZUS, wyliczoną emeryturę 518 zł. I dowiedziałam się, że jeśli jestem na rencie z KRUS, to z ZUS tej emerytury nie dostanę.[/b]
To KRUS ustala prawo do zbiegu świadczeń. My, czyli ZUS przyznajemy emeryturę, zawieszamy wypłatę i pytamy KRUS, czy jest prawo do zbiegu tych dwóch świadczeń. Jeśli KRUS odpowiada, że nie, to nie możemy wypłacić.

Żeby otrzymać emeryturę minimalną kobieta musi mieć przepracowane 20 lat. Do nich można zaliczyć lata opłacania składek w KRUS?
Można zaliczyć pod warunkiem, że nie pobiera się świadczenia z KRUS.

W dalszczej części poznasz m.in. odpowiedzi na pytania:

 • Jak obliczana jest wysokość renty? 
 • Czy od przyszłego roku będzie obowiązywać ustawa, która przyzna emerytury matkom, które wychowały co najmniej czworo dzieci?
 • W lipcu muszę złożyć dokumenty na emeryturę. Jestem bezrobotny, kończę 65 lat. Czy w Bydgoszczy w ZUS jest jakiś doradca, który pomógłby mi wypełnić wniosek?
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jolanta Zielazna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.