Z reklamacją nie musisz iść do sądu [poradnik]

Czytaj dalej
Fot. 123rf
AIP

Z reklamacją nie musisz iść do sądu [poradnik]

AIP

Sprzedawca nie uznał twojej reklamacji i myślisz o pójściu do sądu? Teraz masz inną możliwość.

Pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich - to oficjalna nazwa możliwości, która weszła w życie 10 stycznia 2017 roku. To więc całkiem nowe rozwiązanie. Warto je poznać, jeśli myślimy, aby oddać do sądu sprawę związaną z reklamacją towaru czy usługi.

Taka jest zasada

Pozasądowa możliwość rozwiązywania konsumenckich sporów opiera się na pomocy neutralnej i kompetentnej osoby, która pośredniczy między tobą a przedsiębiorcą.

Jak może wam pomóc pośrednik

Może pomóc w zbliżeniu waszych stanowisk. Ułatwić wam kontakt albo rozmowę - ale bez przesądzania, kto ma rację.
Pośrednik może zaproponować rozwiązanie sporu w możliwie największym stopniu - po wysłuchaniu waszych argumentów i uwzględnieniu waszych odmiennych oczekiwań. Propozycja ta nie jest prawnie wiążąca! Oznacza to, że nie musisz się z nią zgadzać ani się do niej zastosować.

Pośrednik może też rozstrzygnąć spór, na przykład poprzez arbitraż. Oznacza to, że będzie wam narzucone rozwiązanie i przyznana racja albo tobie, albo przedsiębiorcy.

Arbitraż odbywa się w sądzie - tyle że polubownym. Spór rozstrzyga arbiter i to on wyda wyrok. Wyrok ten ma jednak taką samą moc prawną, jak normalnego sądu. Arbitraż wymaga umowy stron, czyli zapisu na sąd polubowny (może być tylko w formie pisemnej).

Warto wiedzieć

Rodzaj pomocy pośrednika zależy od tego, na co się zdecydujecie. Wy - bo pozasądowe rozwiązywanie sporów opiera się na dobrej woli i chęci porozumienia. Generalnie wymaga więc zgody obu stron co do każdego kroku i każdego etapu szukania porozumienia.

Do kogo się zwrócić, gdy masz problem

Postępowania w sprawach pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich prowadzą podmioty uprawnione - różne w przypadku różnych branż i dziedzin.

Tam pytaj też o szczegóły.

Opłaca się skorzystać z tej metody

Bo wymaga ona niewielu formalności, czas załatwienia sprawy jest krótszy, koszty niższe i nie trzeba osobiście zjawiać się na miejscu (wystarczy list lub e-mail).

AIP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.