Zacieśnianie kontaktów na trzech frontach

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Zacieśnianie kontaktów na trzech frontach

Filip Pobihuszka

Powiat ma osobę, która skoordynuje trójstronną komunikację między przedsiębiorcami, starostwem a szkołami zawodowymi.

Działający w starostwie wydział oświaty to kilku pracowników, którzy są odpowiedzialni m.in. za kontakty ze szkołami czy pracodawcami. Z firmami w powiecie kontaktowały się też same szkoły, ale każda na własną rękę. Władze powiatu uznały, że problem szkolnictwa zawodowego i braku pracowników w lokalnych firmach jest na tyle poważny, że potrzebne są intensywniejsze działania. Stąd pomysł, by powołać pełnomocnika do spraw współpracy i kontaktów z przedsiębiorcami, który prowadziłby działania bezpośrednio w terenie. I od wtorku starostwo taką osobę ma. To Violetta Cichomska-Capińska, która w nowosolskim „Spożywczaku” od lat zajmuje się podobną działalnością. Bo faktycznie, do tej pory szkoły indywidualnie dbały o takie kontakty. Teraz starostwo chce to wszystko spiąć w jedną całość. - Chcemy mieć w tym bezpośredni udział. To zbyt poważny temat, zwłaszcza przy takim niżu demograficznym i emigracji młodzieży do innych miast - mówi starosta Waldemar Wrześniak. - Mam doświadczenie w kontaktach z zakładami pracy i wiem jak ważna jest ta trójstronna współpraca. Cel jest taki, by podwyższać kompetencje uczniów. Za tym idzie korzyść dla nauczycieli, bo będąc na praktykach mogą poznać nowe umiejętności czy technologie i przekazać tę wiedzę szerszemu gronu. A zakłady skorzystają na tym bardzo dużo, ponieważ będą mieć gotową kadrę, absolwentów szkół powiatu - wyjaśnia V. Cichomska-Capińska.

Zakres obowiązków pani pełnomocnik to m.in. koordynacja zespołu kierowników praktycznej nauki zawodu, podjęcie współpracy z zakładami w zakresie tworzenia klas patronackich, analiza sytuacji na rynku pracy oraz prognoza zapotrzebowania na umiejętności i kwalifikacje czy przekazywanie zakładom informacji o możliwości uzyskania dofinansowania do organizacji praktyk zawodowych lub staży. A wszystko to na linii pracodawcy - starostwo - szkoły. - Krótko mówiąc, pełnomocnik to osoba, która będzie wszędzie tam gdzie potrzeba będzie uzyskać informację zarówno w jedną jak i drugą stronę - kwituje W. Wrześniak.

Pani pełnomocnik będzie dostępna w starostwie przynajmniej raz w tygodniu, ale przede wszystkim będzie pracować w terenie. Jak podkreśla starosta, w grę wchodzi odwiedzenie wszystkich przedsiębiorców w naszym powiecie, nie tylko tych na nowosolskiej strefie.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.