Żacy z Rosji, Gruzji, Hiszpanii, Włoch chcą studiować na Uniwersytecie Zielonogórskim

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Żacy z Rosji, Gruzji, Hiszpanii, Włoch chcą studiować na Uniwersytecie Zielonogórskim

Leszek Kalinowski

- Nasz uniwersytet współpracuje od lat z waszym, dlatego postanowiłyśmy trochę postudiować u was - mówią Swietłana Zhivova i Nadjeżda Tochilkina z Moskwy

- Widzę, że na nasz uniwersytet przyjeżdża coraz więcej studentów zagranicznych - mówi Halina Karolek, która sama studiowała przed 32 laty w byłej Wyższej Szkole Pedagogicznej. - W autobusie słyszę, jak rozmawiają po angielsku, hiszpańsku...

Pani Halina zauważa, że kiedyś człowiek zaczynał i kończył jeden kierunek. Teraz studia zwykle dzielą się na licencjackie i magisterskie. Można więc zrobić dwa kierunki wciągu pięciu lat.

- Jednak największa zmiana to ta, że można dziś bez problemu część studiów odbyć w innej uczelni, także zagranicznej - podkreśla pani Halina.

Tak też się dzieje. Wczoraj na Uniwersytecie Zielonogórskim zorganizowano pierwsze zebranie organizacyjne dla studentów zagranicznych, którzy wybrali Zieloną Górę do studiowania w tzw. letnim semestrze. Tu będą chodzili na wykłady, zajęcia, zaliczali kolokwia, zdawali egzaminy. Po angielsku.

Tym razem na UZ przyjechało ponad 30 osób. W poprzednim semestrze było ich o 10 więcej. I o ile wtedy naszą uczelnię wybierali żacy z krajów Unii Europejskiej, teraz nie brakuje też przedstawicieli Rosjan, Ukrainy, Białorusi, Gruzji.

Gdzie w ramach programu Erasmus wyjeżdżają natomiast zielonogórscy studenci?

- Przede wszystkim wybierają Hiszpanię, Portugalię, Niemcy, Włochy, Grecję - wymienia dr Olga Koralewska z Biura Współpracy z Zagranicą UZ. - Średnio decyduje się na zagraniczne studia około 50 osób (głównie humaniści, artyści, ale i przyszli lekarze) oraz około 20 wybiera zagraniczne praktyki.

Na UZ na studia najwięcej przyjeżdża reprezentantów Hiszpanii i Turcji. Zagraniczni studenci przy okazji nauki, każdy wolny czas poświęcają na zwiedzanie miasta, regionu, Polski, ale także innych krajów europejskich. Swój pobyt w Zielonej Górze mogą przedłużyć o drugi semestr. Podobnie jak zielonogórscy studenci w zagranicznych uczelniach.

Adrian Vazguez Sanchez już drugi raz korzysta z Erasmusa.

- Za pierwszym razem wybrałem Polskę i bardzo mi się tu podobało, więc wróciłem - podkreśla Adrian z Hiszpanii, który studiuje filologię angielską. - Chciałbym tu zostać jak najdłużej.

Alvaro Coello Gonzales jest w naszym kraju po raz pierwszy. Odpowiada mu Zielona Góra i uczelnia. Jest pozytywnie nastawiony i wierzy, że na UZ będzie mógł rozwijać swoje zainteresowania, nie tylko te związane z chemią.

Zagraniczny studenci dopiero poznają miasto. Jak pierwsze wrażenia? Dla Nadjeży i Swietłany w porównaniu z Moskwą to bardzo sympatyczne i spokojne miasto. Władysław Shyianok z Białorusi też mówi, że miasto mu się bardzo podoba. O Zielonej Górze słyszał wiele razy, nie tylko z okazji współpracy jego uczelni z UZ. Pamięta, że to w Zielonej Górze odbywał się festiwal piosenki rosyjskiej. Choć nasi studenci są młodzi doskonale znają polską artystkę - Annę German, patronkę naszego festiwalu. Chcieliby dowiedzieć się, jak najwięcej o mieście, regionie i Polsce.

I cieszą się, że mogli sobie porozmawiać po... rosyjsku (autor tekstu mniej, bo znajomość tego języka pozostawia jednak dużo do życzenia).

Warto dodać, że na UZ właśnie trwa nabór w ramach programu Erasmus. Chodzi oczywiście o wyjazdy na studia (jeden, dwa semestry) do zagranicznych uczelni oraz na wakacyjne praktyki.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.