Zamknięty szpital, nieudana zmiana nazwy powiatu i moc inwestorów

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Zamknięty szpital, nieudana zmiana nazwy powiatu i moc inwestorów

Łukasz Koleśnik

Rok 2016 rozpoczął się sporem o zmianę nazwy powiatu na krośnieńsko-gubiński. Największym, choć smutnym wydarzeniem mijającego roku, było zamknięcie szpitala

STYCZEŃ

14 stycznia. Już pod koniec 2015 roku w Gubinie zaczęli pojawiać się nowi inwestorzy. 14 stycznia przybył kolejny. W pustej hali przy ul. Przemysłowej powstanie należąca do IKEI fabryka szuflad. Kolejny inwestor i gwarantuje 100 dodatkowych miejsc pracy.

16 stycznia. Powrócił temat kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Gubinie. Tysiąc osób, mieszkańców przygranicznej niemieckiej gminy, podpisało się pod protestem przeciwko budowie kompleksu w Gubinie. Swoje uwagi przekazali dyrekcji ochrony środowiska w Gorzowie.

28 stycznia. Przedsiębiorca z Dąbia po konsultacjach zmienił lokalizację fermy, na którą wcześniej narzekali mieszkańcy wsi. Ta została przesunięta o kilkaset metrów, z dala od bloków.

31 stycznia. Mieszkańcy Pławia zmobilizowali się, po tym jak doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku w ich wsi. Zbierali podpisy pod petycją, w której prosili o zainstalowanie m.in. sygnalizacji świetlnej na przycisk.

LUTY

1 lutego. Odbyły się ostatnie konsultacje w sprawie zmiany nazwy powiatu na krośnieńsko-gubiński. W całym powiecie za zmianą nazwy na krośnieńsko-gubiński opowiedziało się 1647 osób, natomiast przeciw było w sumie 3599.

8 lutego. Zorganizowana została pierwsza z czterech blokad mostu na Odrze w Krośnie Odrzańskim. Na przejściu dla pieszych przy ul. Ariańskiej pojawiło się około 200 osób. W ten sposób chcieli wywalczyć inwestycję dla miasta i całego regionu.

24 lutego. Pojawiło się trzech nowych inwestorów w Krośnie Odrzańskim. Sami deweloperzy. Dzięki nim wyrosną nowe bloki w stolicy powiatu. Część z nich obecnie właśnie powstaje.

MARZEC

4 marca. Powstaną nowe kamienice, kawiarnie, wróci rynek. Poznaliśmy szczegóły rewitalizacji dolnej części Krosna Odrz.

15 marca. Tego dnia rada powiatu debatowała nad zmianą nazwy powiatu na krośnieńsko-gubiński. Radni poparli ten pomysł, chociaż miesiąc wcześniej w konsultacjach większość mieszkańców wyraziła sprzeciw.

28 marca. Kolejna zapowiedź, dotycząca powstania nowych mieszkań. Tym razem w Gubinie. RTBS zamierzają wybudować bloki. W mieście miałoby powstać ponad 200 nowych lokali.

KWIECIEŃ

1 kwietnia. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” z Zielonej Góry (oddział w Gubinie) po raz czwarty zorganizował akcję „Gubin na Niebiesko dla Autyzmu”. W_marszu wzięło w niej udział ponad 200 osób.

11 kwietnia. 63 podpisy zebrali mieszkańcy miejscowości Granice pod dokumentem, który został przekazany wójtowi gminy Dariuszowi Jarocińskiemu. Ludzie nie chcą budowy fermy indyków pod swoimi domami.

MAJ

31 maja. Krosna Odrzańskie wraz z miejscową parafią chcą wykonać projekt. Jednym z jego założeń jest udostępnienie wieży kościoła dla turystów.

CZERWIEC

3-5 czerwca. W Gubinie odbywała się 55. edycja Wiosny Nad Nysą. Po 5 latach przerwy na gubińskich ulicach zagościł Korowód. Na scenie pojawiła się m.in. Margaret.

14 czerwca. Kolejny inwestor w Gubinie. Firma Hosso zakupiła działkę w pobliżu Eurodeptaku. To właśnie tam ma powstać galeria handlowa.

18-19 czerwca. Odbyła się kolejna edycja Rybobrania w Krośnie Odrzańskim, która była pełna gwiazd. Stolicę powiatu odwiedzili Robert Makłowicz czy też Lady Pank.

28 czerwca. Mieszkańcy Radnicy w gminie Krosno Odrzańskie sprzeciwiają budowie fermy norek amerykańskich w okolicach ich wsi.

LIPIEC

21 lipca. Ponad 300 podpisów zebrali mieszkańcy gminy Bobrowice, którzy sprzeciwiają się powstaniu oczyszczalni ścieków niecałe 300 metrów za wioską. Spór trwa do dzisiaj.

SIERPIEŃ

5 sierpnia. Doszło do oficjalnego otwarcia kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego w Połęcku. Instalacja jest inwestycją PGNiG.

22 sierpnia. Ostatecznie nie doszło do zmiany nazwy powiatu. Rząd negatywnie odniósł się do wniosku.

28 sierpnia. Święto biegaczy w Krośnie Odrz. czyli Krośnieńska Dziesiątka z rekordem. Zapisało się ponad 430 osób , pobiegło 385 zawodników.

WRZESIEŃ

12 września. Pisaliśmy o jednej z ważniejszych inwestycji, która doczekała się rozbudowy - to gubińskie Przedszkole nr 3.

PAŹDZIERNIK

31 października. Szpital w Krośnie Odrzańskim zawiesza całkowicie działalność! Taka informacja trafiła do wojewody oraz do lubuskiego oddziału NFZ.

LISTOPAD

21 listopada. Doszło do otwarcia nowej komendy powiatowej policji w Krośnie Odrzańskim. Obiekt kosztował 20 mln zł.

GRUDZIEŃ

17 grudnia. Prawie 5 mln euro, czyli ponad 26 mln złotych - tyle udało się zdobyć na modernizację kilku kilometrów ulic w Gubinie oraz budowę ronda.

29 grudnia. Powołana zostaje spółka samorządowa: Krośnień¬sko-Gu¬bińskie Powiatowe Centrum Medyczne, które ma zarządzać szpitalem.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.