Zamrożenie cen prądu. Anna Moskwa wyjaśnia, kto skorzysta

Czytaj dalej
Fot. Fot. Ivan Radic
Hubert Rabiega

Zamrożenie cen prądu. Anna Moskwa wyjaśnia, kto skorzysta

Hubert Rabiega

- Wszystkie opłaty składające się na rachunek za prąd w 2023 roku będą na poziomie stawek z roku 2022 - powiedziała we wtorek Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska podczas porannej rozmowy w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki. Dodała, że zamrożenie cen prądu dotyczy gospodarstw domowych do limitu zużycia rocznego wynoszącego 2000 kWh.

- Wczoraj rząd przyjął ustawę o zamrożeniu cen dla wszystkich gospodarstw domowych - wyjaśniła we wtorek Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska w "Sygnałach Dnia" Programu I Polskiego Radia.

Dodała, że z zamrożenia cen prądu w 2023 roku skorzysta każdego gospodarstwo domowe, bez względu na łączne zużycie roczne energii elektrycznej.

- Wszystkie opłaty składające się na rachunek za prąd w 2023 roku będą na poziomie stawek z roku 2022 - zapewniła.

Zamrożenie cen prądu w 2023 roku. Kto skorzysta?

Wyjaśniła, że zamrożenie obowiązuje na łączne zużycie roczne wynoszące 2000 kWh. Każda kilowatogodzina powyżej tego limitu będzie w gospodarstwach domowych rozliczana według stawek taryfowych.

Moskwa dodała, że dla niektórych odbiorców limit zużycia będzie podwyższony. Dla gospodarstw, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnościami limit zużycia w ramach preferencji wyniesie 2600 kWh. Z kolei rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników zamrożona cena za prąd obowiązuje do zużycia rocznego wynoszącego 3000 kWh.

[polecany]23815205[/polecany]

Z zamrożenia cen prądu skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

W poniedziałkowym komunikacie po posiedzeniu rządu wyliczono, że na system wsparcia w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej trzeba będzie przeznaczyć ok. 23 mld zł.

"Z przyjętego przez rząd projektu wynika, że limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Oznacza to, że każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie – skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r. - napisano w komunikacie.

Jak podano, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G).

[polecany]23805873[/polecany]

Jednorazowy dodatek elektryczny

Dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej - w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków - podano.

Jak wyjaśniono, o dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Dodano, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Rząd będzie chciał zachęcić Polaków do oszczędzania energii. Zgodnie z projektem gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. Wskazano, że wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.

Źródło: Polskie Radio, PAP

mm

Moskwa: Tej zimy będzie ciepło

[video]29941[/video]

Hubert Rabiega

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.