Żary zatroszczą się o czyste powietrze

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Żary zatroszczą się o czyste powietrze

Grzegorz Kozakiewicz

W przyszłorocznym budżecie na dofinansowanie wymiany przestarzałych pieców na węgiel magistrat zarezerwował 200 tysięcy złotych

Podczas najbliższej sesji rady miasta, radni podejmą uchwałę w sprawie regulaminu udzielania dotacji celowych na inwestycje związane z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń. Innymi słowy chodzi o dotacje dla posiadaczy pieców węglowych, którzy gotowi są wymienić je na elektryczne pompy ciepła czy ogrzewanie gazowe.

Miejska inicjatywa zastąpić ma rządowy program „Kawka”, zaniechany przez władze nowej kadencji. Jej celem jest ograniczenie tzw. „niskiej emisji”, do której zobowiązano się uchwalając plan gospodarki niskoemisyjnej dla Żar. Pieniądze pochodzić mają z opłat i kar za korzystanie ze środowiska.

Janina Lipińska: Mieszkańcy trują na równi z przemysłem
Grzegorz Kozakiewicz Janina Lipińska: Mieszkańcy trują na równi z przemysłem

Dla kogo są pieniądze?
Kto może ubiegać się o dotację? Przede wszystkim właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, oraz posiadacze lokalu mieszkalnego, w którym znajduje się indywidualne urządzenie grzewcze. Dotacja przeznaczona może być na demontaż starego pieca i zakup nowego, zasilanego gazem, lub energią elektryczną. Warunkiem jest, by urządzenie posiadało conajmniej dwuletnią gwarancję. Miasto pokryje też koszty prac budowlanych związanych z montażem nowej instalacji grzewczej.
Projekt regulaminu wyklucza dotowanie prac projektowych i sporządzania dokumentacji na montaż urządzenia, zakupu urządzeń przenośnych, czy budowy zewnętrznych przyłączy energetycznych.

Ile można dostać?
Beneficjenci ubiegać się będa mogli o dofinansowanie na poziomie 50 proc. poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż o 10 tysięcy złotych.
Termin naboru wniosków na rok przyszły nie jest jeszcze znany. O przyznaniu środków decydować będzie kolejność zgłoszeń. Nad formalną poprawnością złożonych wniosków czuwać będzie komisja powołana przez burmistrza. Zadanie zrealizowane musi zostać do dnia 30 września. Prace trzeba będzie rozliczyć w ciągu siedmiu dni od zakończenia inwestycji. W tym celu do urzędu miejskiego trafić powinny kopie faktur wraz z dowodami ich opłacenia oraz formularze będące załącznikiem do proponowanego regulaminu. Po ocenie prawidłowości wykonania zadania i jego rozliczenia, dotacja trafi na konto wnioskodawcy.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.