Zbrodnia: zabójstwo. Kara: dożywotnie więzienie. A sztuka daje im wolność (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Izabela Krzewska

Zbrodnia: zabójstwo. Kara: dożywotnie więzienie. A sztuka daje im wolność (zdjęcia)

Izabela Krzewska

Malowanie sprawia im radość. To rodzaj ucieczki przed trudną codziennością, manifest wolności, który pozwala przetrwać. Niezwykłe prace skazanych, odsiadujących długie wyroki można oglądać w białostockiej Galerii Arsenał. Dochód z ich sprzedaży wesprze Fundację „Pomóż Im”.

Popełniłem w swoim życiu wiele błędów. Niektórych nie da się wybaczyć ani zapomnieć. Całe swoje dorosłe życie spędziłem za kratami. I tak naprawdę jedyne co mam do zaoferowania to moja twórczość - wyznaje Rafał, osadzony w Areszcie Śledczym w Białymstoku. Zabił człowieka. Wyrok usłyszał mając niespełna 19 lat. Dziś ma 30. Do odsiadki: dożywocie.

W artykule przeczytasz m.in.:

Dlaczego akurat malowanie stało się ich sposobem na przetrwanie życia w więzieniu?

Do kogo skierowana jest wystawa „Moja Wolność”?

 

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.