Cezary Kassak

Zdzisław Kuźniar: W Staromieściu już jako dziecko bawiłem się w teatr. Aktor opowiada nam o latach spedzonych pod Rzeszowem

Zdzisław Kuźniar (pierwszy z lewej) z siostrą Marią oraz braćmi Janem i Anastazym. Zdjęcie z drugiej połowy lat 40. Fot. Fot. Archiwum Zdzisława Kuźniara Zdzisław Kuźniar (pierwszy z lewej) z siostrą Marią oraz braćmi Janem i Anastazym. Zdjęcie z drugiej połowy lat 40.
Cezary Kassak

Już w młodości wykazywał talenty artystyczne. Ale wtedy poznał też, co to wojna, strach, dojmująca bieda, głód… O latach spędzonych pod Rzeszowem opowiada znany aktor Zdzisław Kuźniar.

Skąd ja pana znam? Takie pytanie często zadają mu przygodnie napotykane osoby. Czasami tłumaczy: „Pracuję w wodociągach, byłem u pani na kontroli”. To tylko żarty, w rzeczywistości żadnym pracownikiem wodociągów Zdzisław Kuźniar nie jest. Jest wybitnym aktorem, mającym w dorobku grę w około 100 sztukach teatralnych i mniej więcej 150 (!) filmach oraz serialach, między innymi w „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Janosiku”, „Ziemi obiecanej” i „Vabanku”.

- „Skąd ja pana znam?” to tytuł powstającego właśnie filmu o mnie i sam taki tytuł zasugerowałem - mówi artysta.

Ma się rozumieć, nie brak ludzi, którzy doskonale orientują się, „skąd go znają”. Jednak stosunkowo mało osób wie o tym, że mieszkający już od kilkudziesięciu lat we Wrocławiu Zdzisław Kuźniar miał i ma silne związki z obecnym Podkarpaciem.

- Szerzej nigdy dotąd w prasie jeszcze o tym nie mówiłem - przyznaje popularny aktor. „Nowinom” jednak zgodził się obszernie opowiedzieć o swoich młodzieńczych latach, które przeżył w naszych stronach. Niekoniecznie będą to sielankowe wspominki, bo czasy, w jakich dorastał, były wyjątkowo trudne...

Wybuch wojny pamiętam jak dziś…

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • o wojennych wspomnieniach Zdzisława Kuźniara
 • o jego artystycznych początkach
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Cezary Kassak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.