Znów przypadki świńskiej grypy

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Dariusz Chajewski

Znów przypadki świńskiej grypy

Dariusz Chajewski

Dwa kolejne przypadki tzw. swińskiej grypy w naszym regionie. Potwierdziły to badania laboratoryjne. W sumie jest już ich 17.

Lubuski wojewódzki inspektor sanitarny w Gorzowie Wlkp. poinformował, że dotarły wyniki kolejnych próbek pobranych od chorych podejrzewanych o to, że cierpią na tzw. świńską grypę. Niestety potwierdzono dwa kolejne przypadki zachorowania na grypę AH1N1 w naszym regionie.

Łącznie w województwie lubuskim potwierdzonych badaniem laboratoryjnym zarejestrowano 17 przypadków grypy tego typu oraz jeden przypadek grypy typu B.

Dotychczas w województwie lubuskim odnotowano jedną ofiarę śmiertelną. Zmarł mężczyzna w nowosolskim szpitalu. Jak podkreślają lekarze i epidemiolodzy do stwierdzenia, że mamy do czynienia z epidemią jeszcze bardzo, bardzo daleko.

AH1N1 to wirus grypy, który jest genetycznym „mieszańcem” genów wirusów grypy, które występują wśród ludzi, wirusów gryp ptasich, wirusów gryp świń występujących na kontynencie amerykańskim oraz wirusów gryp świń hodowanych na kontynencie euroazjatyckim. Wirus AH1N1 wywołujący świńską grypę ma podobne właściwości jak wirus, który wywołał tzw. hiszpankę.

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.